مركز بين المللي اجرا و نمايش هنر در طبيعت

 

اخبار  

 

ماهي ها
پرنده ها
دستها و پاها
پيكره ها
آناهيتا
دیگر نقشها

 نياوران
كارهاي درياي خزر

چیدمان محیطی در اصفهان

آناهيتا در باغ نياوران

حجاریهای نادعلیان در کردستان
 

آناهيتا در باغ نياوران

 

مصاحبه احتصاصی  جان کی. گرانده نویسنده  و منقد هنری با احمد نادعلیان

نادعلیان هنرمند ایرانی است که کارهای طول زندگیش در رابطه با تکریم موجودات زنده و محیط طبیعی است. برای دسترسی به این امر در کنار زندگی در طبیعت او مجسمه هایش را در محیط صلح آمیزی در طبیعت اطراف قرار میدهد.  بیشتر

 

معرفی احمد نادعلیان در موزه سبز

متن از آقای سام باور

بواسطه حجاری اشکال ساده ماهی یا دیگر اشکال بر روی سنگهای کوچک، هنرمند احمد نادعلیان آرزو دارد که روح نادیده گرفته شده جویبارها و رودخانه های سرزمینش ایران و جهان را یادآور شود و اینکه نسل های آینده را با این گنجها سهیم کند. بیشتر

 

مجله یو تی ان ای ماه می و جون 2006  امریکا


احمد نادعلیان
[ایران
]
 

احمد نادعلیان انسانی که به سنگها و آب عشق میورزد،  همانند یک ماهی مرزهای بین المللی را میشکند . ادامه

 

نامه رابرت مورگان  به احمد نادعلیان

"من بسیار تحت تاثیر مفهوم آثار شما قرار گرفتم. نشانه هایی که در صبحگاه بر صخرهای ساحل دریا خجاری میشوند و در طول روز پنهان میشوند.  آثار شما فرا میخوانند پرسشهای بسیاری در باره زمان، تاریخ، زبان، معنا و مجسمه سازی" بیشتر

 

 

یاداشتی بر کار نادعلیان در کتاب هنر فردا نوشته ادوارد لوسی اسمیت

در ایران احمد نادعلیان (متولد 1963  میلادی) در حال انجام خلق یک چیدمان عظیم در حاشیه و میان آب هی رودخانه هراز در نزدیکی کوه دماوند با عنوان هنر رودخانه میباشد.  بیشتر

 


کارهای نارعلیان در امریکا

 

کار مشترک با کودکان

 

گنج پنهان در پاریس

 

كارهاي نادعليان در فرانسه 

سفر به فرانسه :  نمايشگاه و كارهاي نادعليان در سواحل راماتوئل در خليج سنت تروپه فرانسه

 

 

سنگهای زخمی : ماجرای حجاریهای خیابان ولی عصر تهران

 

 

 

سنگ نگاره ها در ایران


ادعلیان آثار بسیاری را در نزديكی كوه دماوند (اطراف روستاي پلور در كيلومتر 65 تهران به آمل) ميباشد  به صورت حجاری بر روی سنگها و صخره هاي كنار  و داخل رودخانه ها اجرا کرده و در موقعیت طبیعی  آنها را  رها كرده است. 

در تابستان سال 1380 او مجموعه اثاري نيز در سواحل درياي خزر در شمال ايران انجام داد. ماهي ها، خرچنگ، و پرنده ها بر روي سنگها و سخره هاي ساحل درياي خزر حجاري شدند.  اين آثار در سواحل سيسنگان نزديك شهر نور وجود دارند.

 در اين اماكن آثار به جاي ارائه در يك گالري و يا موزه در طبيعت ارائه شده اند.  نقشهاي كنار رودخانه شامل  انسان, دستها, پا ها, پرنده, بز, خرچنگ, مار و ماهي هستند.  نقوش  نمادين و مجرد صور فلكي و يا نمادهاي خورشيدي و ماه كه در كنار اين نقشها وجود دارند ياد آور اين نكته هستند كه اين نقشها فقط باز نمائي طبيعت نيستند بلكه مفاهيمي را در بر دارند.  چند نمونه از حجاريها بر روي سنگهاي بزرگ پيكره زن و مردي را نشان ميدهند كه دستهايشان را به سوي بالا بلند كرده ان و در بين دستها و يا بالاي سرشان چاله اي وجود دارند كه در روزهاي باراني در آن آب جمع ميشود و پرنده هاي كوچك از آن آب سيراب ميشوند.   اين آثار ياآور آناهيتا الهه آب و باروري ميباشد. بر روي يكي از تخته سنگهاي وسط رودخانه نيز چاله اي وجود دارد كه در روزهاي باراني در آن آب جمع ميشود. در كنار اين چاله پرنده اي حجاري شده است كه نوك او اگر چاله پر از آب باشد در آب قرار ميگيرد. در اماكن ديگري ديگري پرنده اي در كنار رودخانه بر روي تخته سنگها حجاري شده اند كه نوك آنها در داخل آب ميباشد.

تعدادي از آتار در كنار رودخانه شامل دستها ميباشند. معمولا بر روي كف دستها چشم تركيب شده اند. در كنار اين دستها نقشهاي نمادين آب, آتش , خاك ديده ميشوند. مجموعه اي از دستها كه بر روي صخره اي حجاري شده اند به طرف گياهي كه در دل صخره روئيده است جهت دارند. در پائين اثر نزديك به زمين نقش يك مار حجاري شده است. اين اثر ميتواند داراي مفهومي همچون دوري از شر و نفس و ميل به رشد, باروري و حياط باشد و شايد ملهم از داستان آدم و حوا در بهشت است. آنچه كه در اين آثار اهميت دارد استفاده از عوامل طبيعي همچون آب و گياه ميباشد. 

او سنگهاي حجاري شده كوچكي را در كنار رودخانه رها ميكند.  در چنين آثارش او نشاني همچون شماره تلفن همراه و يا آدرس سايتش از خود باقي ميگذارد. اما او چندان تمايلي ندارد كه نشاني دقيقي از اين سنگها بدهد.  هدف او اين است كه اگر بيننده آثار او در جستجوي اين آثار باشد شايد در اين جستجو چيزي ارزشمند تر از سنگهاي او را در طبيعت بيابد. سپس او در اين يافته ها خود  را با يابنده مفاهيم سهيم و شريك ميداند.

اما تمامي آثار او در قطع كوچك نيستند.  در يكي از بزرگترين آثاري كه به طول سه متر بر روي يك تخته سنگ اجرا شده است انساني در مقابل يك درخت شايد درخت زندگي ويا هستي با احترام خاصي نشسته است.  او نقشهاي بسياري همچون جوان ني زن, چهره زني كه با ماه تركيب شده است. رد پاي انسان, پرنده ها, مار و نقشهاي مجرد را بر روي سنگ فرشهاي مسير مابين خانه ها و رودخانه,  سنگهاي كنار پل ها, بر روي سنگهاي ديوار باغ ها حجاري كرده است.  در كنار رودخانه گاهي ديده ميشود كه روستائيها براي جلو گيري از بروز سيل به داخل خانه ها و باغ ها سبد هاي توري فلزي بزرگ را پر از سنگ ميكنند و به عنوان ديوار يا سد از آن استفاده ميكنند. بر روي سنگهاي داخل يكي ار اين توري هاي فلزي پرنده ها حجاري شده اند. و از نظر بيننده آنها در قفس اسير هستند.

بيشترين حجاري هاي رودخانه اي شامل نقش ماهيها هستند كه در طول چندين كيلومتر پراكنده هستند.

زماني كه او يك كودك بود رودخانه هاي اطراف روستاي پلور داراي ماهي بودند. با گذشت زمان و آلوده شدن آبها ماهيها از بين رفتند.  او با نقش زدن ماهيها بر سنگ قصد دارد كه بگويد كه اين رودخانه زماني ماهي داشت و حالا فقط نقشي از آن باقي مانده است.   ماهي از طرفي نمادي از حيات , زندگي و باروري است.  بعضي از ماهيهاي او در بستر رودخانه و حتي زير آب حجاري شده اند. اما بيشتر ماهيهائي كه او بر روي سنگهاي وسط رودخانه حجاري كرده است نيمي از بدن آنها در آب و نيمي از آن در بيرون آب قرار دارد.   تلاطم آب هر لحظه آنها را خيس ميكند. صداي آب موسيقي مناسبي براي مشاهده ماهيها هستند.  ماهيها در فصل بهار گاهي كاملا به زير آب ميروند و در تابستان و پاييز به دليل كم شدن آب بيشتر قسمت بدنشان در خشگي قرار ميگيرند.  اين نقشها ميتواند يادآور گرم شدن كره زمين , كم آبي و به مخاطره افتادن حيات باشد. اما ماهي براي او نمادي از روح انساني است كه تشنه حيات است.

 

 

 

نمودار کارهای نادعلیان در نقاط مختلف جهان-  حجاری ها در سواحل دریاها و رودخانه ها اجرا شده اند.  در نقاط سبز مستقیما بر روی صخره ها حجاری کرده و در نقاط قرمز حجاریهایش دفن شده اند.