اخبار

 

 

 فروش مجازی آثار زنان و دختران روستاهای جزیره قشم و هرمز

 

 


منتخب آثار «احمد نادعلیان» با مقدمه نویسنده معروف هنر طبیعت «جان کی گرانده» منتشر شد
.


188 صفحه. با 327 تصویر رنگی
قطع خشتی 22 × 22


‏شابک: 978-600-04-7885-8

 

 

دومین دوره آموزش اینترنتی هنر معاصر

آموزش نظری و کارگاه عملی

با مدیریت احمد نادعلیان
 

 

 

مرکز پردیس در تهران

 

 

برای خرید کتاب ها در دایرکت موسسه فرهنگی هنری دخت پردیس قشم که لینک آن در زیر این نوشته آمده است پیام بدهید.
 

Dokht.Pardis

 

 

 

خاک، دریا، آفتاب، و آسمان هنر در طبیعت

نوسینده باربارا استیف

ناشر :پرستیل  مونیخ. لندن . نیویورک   2011 

 

هنرمند / طبیعت گرا - احمد نادعلیان

جان کدی

 

 

نشانه گذاری بر سنگ و ماسه

یک مجسمه ساز ایرانی هنرش را به رودخانه ها، سواحل و بوستانها می آورد

رابرت سی مورگان

 

 

در جستجوی بهشت گمشده

 

 

مصاحبه احتصاصی  جان کی. گرانده نویسنده  و منقد هنری با احمد نادعلیان

نادعلیان هنرمند ایرانی است که کارهای طول زندگیش در رابطه با تکریم موجودات زنده و محیط طبیعی است. برای دسترسی به این امر در کنار زندگی در طبیعت او مجسمه هایش را در محیط صلح آمیزی در طبیعت اطراف قرار میدهد.  بیشتر

 

معرفی احمد نادعلیان در موزه سبز

متن از آقای سام باور

بواسطه حجاری اشکال ساده ماهی یا دیگر اشکال بر روی سنگهای کوچک، هنرمند احمد نادعلیان آرزو دارد که روح نادیده گرفته شده جویبارها و رودخانه های سرزمینش ایران و جهان را یادآور شود و اینکه نسل های آینده را با این گنجها سهیم کند. بیشتر

 

مجله یو تی ان ای ماه می و جون 2006  امریکا


احمد نادعلیان
[ایران
]
 

احمد نادعلیان انسانی که به سنگها و آب عشق میورزد،  همانند یک ماهی مرزهای بین المللی را میشکند . ادامه

 

 

نامه رابرت مورگان  به احمد نادعلیان

"من بسیار تحت تاثیر مفهوم آثار شما قرار گرفتم. نشانه هایی که در صبحگاه بر صخرهای ساحل دریا خجاری میشوند و در طول روز پنهان میشوند.  آثار شما فرا میخوانند پرسشهای بسیاری در باره زمان، تاریخ، زبان، معنا و مجسمه سازی" بیشتر

 

یاداشتی بر کار نادعلیان در کتاب هنر فردا نوشته ادوارد لوسی اسمیت

در ایران احمد نادعلیان (متولد 1963  میلادی) در حال انجام خلق یک چیدمان عظیم در حاشیه و میان آب هی رودخانه هراز در نزدیکی کوه دماوند با عنوان هنر رودخانه میباشد.  بیشتر

 

در روز 14 نوامبر 2002 میلادی ادوارد لوسی اسمیت در طی یک سخنرانی در موزه بریتانیای لندن کارهای نادعلیان را معرفی کرد و گفت : "کارهای نادعلیان در نوع خودش از پیشرفته ترین هستند، خصوصا" روشی که او از اینترنت استفاده میکند."

 

مصاحبه احتصاصی  جان کی. گرانده نویسنده  و منقد هنری با احمد نادعلیان

نادعلیان هنرمند ایرانی است که کارهای طول زندگیش در رابطه با تکریم موجودات زنده و محیط طبیعی است. برای دسترسی به این امر در کنار زندگی در طبیعت او مجسمه هایش را در محیط صلح آمیزی در طبیعت اطراف قرار میدهد.  بیشتر

 

 

 

یاداشتی بر کار نادعلیان در کتاب هنر فردا نوشته ادوارد لوسی اسمیت

در ایران احمد نادعلیان (متولد 1963  میلادی) در حال انجام خلق یک چیدمان عظیم در حاشیه و میان آب هی رودخانه هراز در نزدیکی کوه دماوند با عنوان هنر رودخانه میباشد.  بیشتر


 


اثر  احمد نادعلیان در تقویم محیطی 2009 امریکا

 

من از این ماهی کوچک لذت می برم

هرمان پریگان

 

 

 



 

احمد نادعلیان : نگاهبان  سنت ها

ابیگل داوون

 

راهی برای خوب نگاه کردن به طبیعت در آینده

مارتین بویر

 

 

 
احمد نادعلیان  :شفاعت کننده ی زمین

 

سفر درون و شهود

زیبل کالف

 

 

نادعلیان در کتاب گفتکو در گوناگونی

کتابی از جان کی گرانده

 

یک جهان­شهروند بذر نمادها را می پاشد

 

 

خانه دکتر نادعلیان در بندر تاریخی لافت- نگارخانه هنر پردیس

 

 

دفتر مرکزی و نگارخانه هنر پردیس در شهز قشم - جزیره قشم

 

 

موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز

 

 

 نمایشگاه دائمی آثار احمد نادعلیان

 

 

 

 


نگارخانه مجازی هنر پردیس

در این صفحه آثار مرتبط به فعالیت ها ی هنر اجتماعی احمد نادعلیان و همچنین تعدادی آز آثار شخصی او برای فروش ارائه می شود.


 

 

 

 

 

قصد دارم تعدادی از کارهای مفهومی که اغلب کار بر روی سنگ هستند را با قیمت مناسب به فروش برسانم.

کارهای سنگی من در دو دهه گذشته متنوع بوده اند. کارهای موزه ای، کارهای برای فروش و کارهای محیطی. کارهای موزه ای در مجموعه تهران نگهداری می شوند.

بسیاری از کارهای کوچک در موزه من در جزیره هرمز و یا مرکز هنر پردیس تهران به فروش رسیده اند.

www.riverart.net/pardis/tehran

اما بسیاری از کارهای برای اجرا در طبیعت بوده اند. نیت تولید آنها کارکرد مفهومی آنها بوده است. سنگ هایی برای نشان دادن تخریب در محیط زیست، برای پرتاب کردن در آب که اغلب نقش ماهی بوده اند و یا در طبیعت و جود داشته اند و به دلیل تخریب آنها به مرکز ما در تهران منتقل شده اند.‌ برای من آثار تخریب شده ام دارای مفهوم هستند. حالا آنقدر کار جمع آوری شده است که محیط مناسب برای نگداری و نمایش آنها وجود ندارد. کارهای بسیار ساده و مفهومی تدریجا در نشانی زیر معرفی می شوند. برای اطلاع از قیمت آنها و خرید در دایرکت پیام بدهید.‌

حالا آنقدر کار جمع آوری شده است که محیط مناسب برای نگداری و نمایش آنها وجود ندارد.

آنها اعلب کارهایی ساده ای هستند که برای چیدمان و اجرا در طبیعت تولید شده بودند.

قصد دارم با قیمت مناسبی آنها را به فروش برسانم.

در اینجا تعدادی از این نوع آثار معرفی می شود.

 

برای دیدن نمونه های بیشتر در دایرکت اینستاگرام پیام بدهید.

آثار جدیدی عکاسی شده اند و امکان نشر همه آثار در سایت ممکن نیست.

 

هنرمندان هنر زمینی و محیطی در جوامع غربی و امریکایی و کشوهای توسعه یافته یا توسط دولت حمایت می شود و یا اینکه خود هنرمندان راه کارهایی را برای تامین نیازهای مالی خودشان در پیش می گیرند. معمولا هنرمندان هنر زمینی و محیطی ، پیش طرح ها و یا الگوهای کوچگ هنرهای خودشان را به فروش می رسانند.

هنرمندان مستقل در جامعه ما نیز باید راه خودشان را پیدا کنند. سال های زیادی در مراکز هنرمندسرای پردیس و همچنین موزه من نمونه های مختلف آثارم به فروش رسیدند.

 

اهل فن می گویند شاخصه های تعیین قیمت به متغیر های زیادی مرتبط است. صاحب تفکر و سبک شخصی بودن یک هنرمند، شناخته شده بودن او،
ارتباط با نهادهای سرمایه داری و قرار گرفتن در یک ذنجیره اقتصادی، خواستگاه جهانی یا منطقه ای داشتن اثر هنرمند، وجود تقاضا برای هنر، شمارگان اثر شبیه به هم ، سن هنرمند و ده ها متغیر دیگر می تواند تعیین کننده باشد.
 

در کشور ما بیش از یک دهه است که بازار حرفه ای هنر تمرین می شود. این سنت بدست آمده هواداران و منتقدان حرفه ای و مستقل را دارد. به موفقیت های زیادی هم‌ دسترسی پیدا کرده اند. در طول زمان متغیر هایی نیز دیده می شود. هنرمندانی صاحب بازار شدند و افرادی اغلب نسل گذشته جایگزین آنان شدند.
 

تا کنون‌ بیشتر روش شخصی خودم را دنبال کرده ام.

رویکرد اول : تولید آثار بزرگ و با قیمت بالا. تا کنون زمینه و فرصتی برای ارائه آنها در نمایشگاه حرفه ای پیش نیامده است. فقط گفتگو صورت گرفته است.
رویکرد دوم : تولید آثار کوچک با شمارگان بالا و قابل خرید برای علاقمندانی که داشتن اثر هنری را دوست دارند ولی توانایی اقتصادی بالایی ندارند.
ساده ترین آثار من حد اقل یکصد هزار تومان قیمت داشته اند.
گاهی نقش انتراعی یک گردنبند ، یا نقش بسیار ساده ماهی.
در موزه ام ماهی های کوچک من که بیشتر جنبه مفهومی دارند حدود چهارصد یا پانصد هزار تومان قیمت تعیین داشتند و به فروش می رسیدند.
گر جنس سنگ و شکل آن متفاوت باشد ممکن است برای یک اثر کوچک قیمت کمتری تعیین شود.
در یک رسم نانوشته خود این آثار جنبه امضا پیدا کرده اند. همیشه متقاضی دارد. چنین قیمتی برای تولید شمارگان بالاست. منظور از شمارگان بالا این است که محدودیت تعداد تولید وجود ندارد. همین رویکرد قیمت را تعدیل کرده است.
اما در نگارخانه تهران گاهی اثر کوچک به دلیل متفاوت بودن و غیر تکراری بودن بیش از دومیلیون به فروش رسیده است.
بدون شک آثاری در مجموعه شخصی دارم که قیمت آنها خیلی بالاست و تا کنون فضا و شرایط مناسب، اراده فروش وجود نداشته است. شاید نگهداری و سود موزه ای آنها بیشتر باشد.
 

الهه مادر، پیکره های انتزاعی ، و گردن آویزها

بدوی گرایی یعنی رجوع هنرمند معاصر به آثار باقی مانده از دوران یا جوامع بدوی و ضمن الهام‌ گرفتن آثاری با کارکرد جدید بوجود بیاید. پیش از سده بیستم بیشتر باستان گرایی وجود داشت. جدی ترین نوع هنرهای بدوی گرا با شروع سده بیستم آغاز شد. پس از دهه شصت میلادی در دوران پست مدرن تداوم یافت و هنوز هم در هنر معاصر مرسوم است.
تا آنجا که به ابعاد عقلانی رفتار من مربوط می شود ضرورت بدوی گرایی در آثار شخصی من بیشتر به نحوه زیست من مربوط می شود. زیستن در طبیعت و یا جوامعی که هنوز ساختاری باقی مانده از دوران بدوی را در خود دارند.
در دوران کودکی زندگی با طعم بدویت را آغاز کردم.

 

از سوی دیگر میل به محیط زیست پایدار این ضرورت را ایجاد می کرد که نماد ها و نشانه های آن دوران را بازخوانی کنم.
الهه مادر و الهه آب همواره در آثار من وجود دارد. در بسیاری از آثار بدوی تصویر انسان، حیوان و یا گیاهان بسیار ساده و انتراعی هستند و یا گاهی نمادهای تجریدی را نشان می دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 "حالا دوست دارم که هنر  من به جای رودخانه ها به خانه ها برود."

 

 

یکی از راه های کسب درآمد من ساخت و فروش مجموعه ای از آثار ، گوشواره های مفهومی هستند.

گوشواره های مفهومی چه هستند؟ معمولا در گذشته گوشواره ها با عناصر گران قیمت ساخته می شدند و یا ساختار تزئینی داشتند. برای همین زیورآلات و یا زینت آلات نیز نامیده می شدند. گوشوارهای من گاهی ماهی شکسته را نشان می دهند. زمانیکه در رودخانه ها کار می کردم لودرها برای تصاحب مسیر رودخانه و یا ساخت کارخانه ها بستر رودخانه را شخم زدند. در آن زمان چنین زخمی فرصتی شد که در یک نمایشگاه الهه ها و ماهی های شکسته را در نگارخانه ماه مهر ارائه دهم. در کشور ما مرسوم نبود که هنر مفهومی قیمت گذاری شود و فروخته شود.
برای من‌ مهم‌ بود که زخم طبیعت را آویزه گوش کنم. سال هاست که افرادی که از دوستداران هنر من‌ هستند با خریداری این آثار مفهوم زخم طبیعت را به قلمروی می برند که مفهوم نمایشگاه را توسعه می دهند.

 

 

 

 

 

 مارها

مارها نیز نمادهای متداول هستند که من آنها را بر روی سنگ کنده نگاری می کنم و یا با خاک سرخ بر روی چهره ها نقاشی می کنم. ابتدایی ترین برداشت این بوده است که با داستان رانده شدن از بهشت و شیطان پرستی مرتبط است.
اما مار با اسطوره آفرینش در ارتباط است. نماد دنیای زیرین و نماد باروری بوده است. به دلیل رفتن مار به زیر زمین این باور وجود داشت که از آبها خبر دارد.
مار به دلیل پوست اندوزی نماد حیات دوباره ، ابدیت و یا تناسخ بود.
از گنج‌ها مراقبت می کند. در خواب دیده شود و ثروت می آورد. از سوی دیگر به دلیل استفاده از زهر مار برای دارو نماد شفابخشی نیز هست. ...

 

 

 

 

در تابستان گذشته تعدادی بیت کوین استخراج یا تولید کردم. با بحران مالی نقدینگی وارد بازار می شود و پول ارزش خود را از دست می دهد. برای حفظ ارزش پول خودتان بهتر است اثر هنری خریداری کنید. با گذشت زمان ارزش افزوده بدست خواهد آورد.
قصد دارم با بدست آوردن سنگ‌ مناسب سکه های سنگی بیشتری تولید نمایم.‌ همیشه آثار من بدوی گرا و گذشته گرا نیست. زبان دیجیتال معاصر را می شناسم و پول های آینده را هم می شناسم. پول کاغذی کثیف است. زمانی که به سویس رفتم پولشویی را تجربه کردم. اما این روزها پول کاغذی به دلیل شیوع کرونا بی رونق شده اند. پول سنگی تهیه کنید. شستشو و تمیز کردن آن آسان است.

 

پیکره های زن در آثار من الهه آب و یا مادر زمین را نشان می دهند.

مجسمه های بسیاری که الهه آب را نشان می دادند را در محیط رودخانه ها چیدمان کردم. آب به همه ی مخلوقات و موجودات جهان جان می بخشد. در ایران باستان این
باور وجود داشت که الهه ی آب «آناهیتا » همه ی آب های روی زمین و شیر مادران را تطهیر می کند. پی بردن این نکته اهمیت دارد که با توجه به پیشینه
این آثار، مفهوم مورد نظرم آثارم در زمان حال، در بستری متفاوت ارائه می دهم که توجیهات و دستاوردهای گوناگونی را دارا می باشد. در طول دو دهه، من صدها الهه و ماهی بر صخره ها ی رودخانه نقش زدم و آنها را به طبیعت هدیه کردم. متأسفانه نادانی و نبود احترام به طبیعت موجب شد محیط های طبیعی حفاظت شده مورد بهره برداری شخصی و صنعتی قرار گیرند که در نتیجه ی آن بسیاری از آثارم که در طبیعت ایران وجود داشتند، نابود شدند. عواقب بدی که برای آثارم ایجاد شد، به نردبانی تبدیل گردید و من معنای آثار را با ارجاع به اسطوره ها، باور ها و حتی شرایط اجتماعی، غنا بخشیدم. در بسیاری از فرهنگ ها این باور وجود داشت که زمین، الهه ی مادر است. آلوده ساختن و آسیب رساندن به زمین همسان بی حرمتی به آن محسوب می شد. این باور در گذشته وجود داشته که زن ناخواسته قربانی اهریمن شده و صدمه دیده و از بسیاری از وظایف خود محروم شده است. در دنیای معاصر به حقوق تضییع شده ی زنان توجه می شود. به همین دلیل است که تاریخ مورد کنکاش مجدد قرار گرفته و در بسیاری از جریان های اجتماعی قهرمانان زن تحسین می شوند. به دلایلی که توضیخ دادم پیگره های نمادین کوچک و بزرگ بسیاری را ساختم و به جای رودخانه راهی هی خانه ها شدند.

 

رنج ها و زخم هایی که امروز در زمانه و اجتماعی که درآن زندگی می کنیم لمس می کنیم، همواره در تاریخ وجود داشته اند. بنابر این کشمکش هایی که در اساطیر وجود داشته و احترامی که در گذشته برای طبیعت قائل بوده اند، می تواند هنوز وجود داشته باشد. بقای ما مرتبط با محیطی است که در آن زندگی می کنیم.

من با استفاده از رسانه ها، به خصوص اینترنت، مهجور بودن طبیعت و زیانی که آثار من دیده اند را در فضای مجازی نشان می دهم.علاوه بر این، آثار شکسته شده را در نگارخانه ها، نمایشگاه ها همچنین فضای مجازی ارائه می دهم.

 

 

برای خرید آثار گوشواره، گردن آویز و مهر ها در دایرکت اینستاگرام اخمد نادعلیان که لینک آن در زیر این نوشته آمده است پیام بدهید.
 

 

Ahmad Nadalian

https://www.instagram.com/p/B908NfcH1zv/