English

تماس

سنگسری ها

پیشینه پردیس

ميهمانان ايراني

ميهمانان خارجي

هنرمندان

فراخوان

جشنواره ها

طبیعت پلور

موقعیت مکانی

 
 

مركز بين المللي اجرا و نمايش هنر در طبيعت

 

اخبار

 

فراخوان جشنواره هنر محیطی

 

 

جزیره هرمز: راهنمای سفر، توصیه ها، دیدنی ها و جاذبه ها

 

 

زندگی در جزیره هرمز

 

 


منتخب آثار «احمد نادعلیان» با مقدمه نویسنده معروف هنر طبیعت «جان کی گرانده» منتشر شد
.


188 صفحه. با 327 تصویر رنگی
قطع خشتی 22 × 22


‏شابک: 978-600-04-7885-8

 

 

پپپ

مرکز هنری پردیس

هنرمند سرا ، مرکز آموزش و نگارخانه بین المللی هنر محیطی

 

اخبار

 

 

دیدنی های جزیره قشم
معماری، طبیعت، محیط زندگی و آثار من
احمد نادعلیان

 

نگارخانه هنر پردیس  قشم در روستای  ساحلی سلخ (جزیره قشم)
احمد نادعلیان

 

 

مرکز پردیس هنر در پلور

 

 

موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز

 

 

بازدید از نمایشگاه دائمی آثار احمد نادعلیان

 

 

جزیره هرمز بهشتی برای هنرمندان

 

جشنواره های محیطی

 

 

هنر کوچرو:  تبادل فرهنگی هنرمندان کره جنوبی و ایران

سی پنجمین جشنواره هنر محیطی در ایران - روستای ماسوله

 

 

 

جشنواره های محیطی

 

 

خاطره اشیاء  و  جادوی رنگها:  بیست و پنجمین جشنواره هنرمحیطی

 

 

 

ویژگی های هنر محیطی در ایران

هنر محیطی در ایران ویژگیهای خاص خودش را دارا میباشد  

هنر محیطی در ایران به عنوان یکی از جریان زنده هنر معاصر به هنری اطلاق میشود که هنرمندان اغلب با استفاده از عناصر و یا اشیاء موجود در طبیعت و یا محیط هنرشان را شکل میدهند و در محیط های غیر متعارف ارائه میدهد. بنابر این چگونگی محیط پیرامون اثر و مواد مصالح موجود در محیط در کیفیت و چگونگی اثر تاثیر دارند.

در این هنر گاهی نظمی برگرفته شده از طبیعت احیاء میشود.  بدینسان در جریان خلق یک اثر محیطی خصوصا در طبیعت گاه هنرمند چیزی از طبیعت کم کرده و گاه عنصری را به آن میافزاید.

در این هنر گاهی هنرمندان صرفا با رویکردی زیبائی شناسانه در صدد خلق آثاری هستند که چگونگی اشکال و یا زیبایی آثار در اولویت هستند و گاهی بار مفهومی آن پررنگ و تعهدات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی میتوانند زمینه ساز این هنر باشند.  

هنر محیطی الزاما مانا نیست. از اینرو این هنر بواسطه عکاسی و تصویربرداری ثبت و در نمایشگاه ها و محیط های مجازی بواسطه رسانه های متنوعی ارائه میشود.

گاهی عناصر طبیعت به فضای نمایشگاه انتقال و به صورت چیدمان ارائه میشوند.  

در کشور ایران به دلیل وجود فرهنگ غنی و اقلیم های جغرافیائی متنوع، طبیعت مورد توجه هنرمندان بوده است. از سوئی دیگر به دلیل رشد صنعت ما با بحران محیط زیست در این جغرافیا مواجه هستیم. از اینرو در سال های اخیر هنر محیطی به عنوان یکی از گرایشات هنر جدید مورد توجه هنرمندان خصوصا نسل جوان قرار گرفته است. برگزاری جشنواره ی هنر محیطی متعدد در طبیعت که به نوعی به تنوع محیط زیست و بحران آن مرتبط است رشد و توسعه این هنر را نشان میدهد.

هنرمندان محیطی در ایران در بسیاری از موراد گرایشات زیست محیطی را در خلق اثر در نظر داشته اند و به بحران های زیست محیطی و یا ارزش های رو به زوال طبیعت اشاره داشته اند. 

در هنر محیطی  مصلحت های ملی کشور مهم بوده است. تاکید بر نام خلیج فارس و مقابله با حضور بیگانه در خلیخ فارس از جمله این موارد بوده است.   هنر محیطی ایران در مجامح هنری این حوزه به خوبی شناخته شده است.  بیش از بیست هنرمندان بین المللی  در جشنواره های آن شرکت کرده اند.

هنر محیطی در ایران نسبت به فرهنگ بومی بی توجه نیست. از این جهت ویژگی های ملی بومی دارد اما از حرکت جهانی بی بهره نیست.

به مسائل انسانی توجه دارد و با زبانی رسا در شاهراه های رسانه ای آن را بازگو میکند.

 

نادعلیان در کتاب گفتکو در گوناگونی

 

رویای صلح در خلیج فارس

 

 

شعر پرواز پرنده در بطری ها

 

دیگر کارها و عکسهای جشنواره رویای صلح

 


باغ پردیس در سال 1376

پنجمین
  جشنواره

هنر محیطی

 

 اطلاعات بیشتر

 

مفهوم پرديس

واژه پارادایز (پریس) در تمامی فرهنگها از زبان فارسی گرفته شده است و به معنی باغ بهشتی است.  زپندگي ابدي افراد خوب در يك باغ اولين بار در ادياني مطرح شد كه مردم سرزمين ما به آن اعتقاد داشتند. در دين زرتشت زندگي افراد نيك كردار در باغي با نام پرديس نويد داده شده است.  علاوه بر اين عناصر باغ مثل درخت و يا گل در فرهنگ ايراني نماد هستند.  در اساطيري كه ريشه در آيين زرتشت دارد انسان اول ابتدا به صورت درخت خلق ميشود.   در كيش مانوي به درخت نور و ظلمت اشاره شده است.    اشاره به باغ در دنياي پس از مرگ با نام فردوس در دين اسلام نيز مطرح شده است. علاوه بر اين در روايتها از درختاني به نام طوبي و ذغوم ياد شده است.   اما براي صوفيه و عرفا بهشت در وجود مااست و اعمال نيكي است كه از ما سر ميزند.

 

 

مرحله دوم جشنواره هنرهاي محيطي خليج فارس

 

چیدمان محیطی و موسیقی با زباله

 

گنج پنهان در پاریس

 

كارهاي نادعليان در فرانسه


 

جزیره هرمز بهشتی برای هنرمندان

 

مرکز پردیس در هرمز

 

 

 

خاطره اشیاء  و  جادوی رنگها:  بیست و پنجمین جشنواره هنرمحیطی

 

 

 

هنرمندان بومی

 

آثار من در جزیره

 

 

گفتگو با هنرمندان معاصر و تاریخ

 

 

هنر دوچرخه و هنر بازیافت

 

 

سفری به روسیه: شنا کردن خلاف جهت جریان

 

 

سفری به آفریقای جنوب: روح صخره ها و آبها

 

روز شمار سفر در آفریقای جنوبی

 

انسانهای سیاه و سفید

 

 

چاپ مهرهای استوانه ای بر ماسه های افریقا

 

رهایی ماهی ها در افریقا

 

 

یهشت و جهنم

 

" متاسفانه همیشه در حق ایشان جفا شده و تاثیراتشان بر هنر معاصر ما همچون اثر دست خیسشان بر سنگهای پلور نادیدنی انگاشته شده. بهرنگ صمدزادگان

 

 

بنجامین هیوت

 

 

 

 

 

 

 

مرکز هنر پردیس:  هنرمند سرا و مركز بین المللی هنر محیطی

 


 

 برای آگاهی از برنامه های مرکز پردیس در صفحات اینستاگرام و یا فیس بوک احمد نادعلیان عضو شوید:

http://instagram.com/ahmad.nadalian/

 


پرديس يك مركز هنري بين المللي است كه در زمينه هاي مختلفي فعاليت دارد .  سه بنا در  پلور (شمال ایران)، جزایر قشم و هرمز (جنوب ایران در تنگه هرمز) و مرکز پردیس در تهران سنگسر در محله پیروزی شرق تهران با هم مرتبط هستند و در زمینه آموزش و نمایش هنر در طبیعت فعال هستند. ساختمان های پردیس همچنین به عنوان هنرمند سرا میزبان هنرمندان بین المللی می باشند.

 


 

هنرمندسرای و نگارخانه پردیس پلور

هنرمندسرای و نگارخانه پردیس پلور یک باغ است که بیش از 500 متر مساحت دارد اين باغ داراي يك بناي سه طبقه كه چشمنداز خوبي به طبيعت اطراف دارد و يك خانه كوچك است كه به هنگام برگزاری برنامه های آموزشی و کارگاه ها مورد استفاده ميهمانان قرار ميگيرد.  اين بنا میزبان هنرمندان بين المللي است که تمایل دارند در طبیعت ایران در زمینه هنر محیطی اثرشان را اجرا نمایند.  علاوه بر این مطابق با زمان هایی که در صفحه اینستاگرام احمد نادعلیان اعلام می شود بازدید کنندن می توانند با هماهنگی قبلی از این باغ و آثار احمد نادعلیان بازدید نمایند و از آثارش خریداری نمایند. صفحه اینستاگرام نادعلیان:

http://instagram.com/ahmad.nadalian/

 

بیشتر

مرکز پردیس هنر در پلور

 


بنای سه طبقه پردیس در روستای پلور

 

 

 

 

 

روستاي پلور در پائيز و زمستان سرد است و در فصل بهار و تابستان هواي خنكي دارد.  زمان مناسب براي اجراي آثار هنري و  بازديد ماههاي ارديبهشت تا شهریور  ميباشد. 

بیشتر

مرکز پردیس هنر در پلور

 

 


هنرمندسرای ، مرکز آموزش و نگارخانه پردیس در جزایر قشم و هرمز - خلیج فارس

از پائیز و زمستان 1395 با توجه به زمینه هایی که در جزیره قشم فراهم شده فعالیت هنرمند سرا،  نگارخانه و مرکز آموزش هنر پردیس در روستاهای این جزیره متمرکز خواهد شد. هنرمندان پذیرفته شده ملی و بین المللی هنرمند سرا و مزکز بین المللی هنرهای محیطی پردیس به در خانه های محلی روستاهای قشم ساکن می شودند و در مدتی که در آنجا ساکن هستند می توانند در برنامه های مرکز پردیس شرکت نمایند و آثار هنری خود را در طبیعت این مناطق و یا در تعامل با جامعه محلی در محیط روستایی اجرا کنند.

در نگارخانه های جدیدی در که آنجا راه اندازی شده است آثار احمد نادعلیان و زنان بومی برای فروش ارائه خواهند شد.  بیشتر

 

هنرمند سرا

امکان اسکان در یکی از اطاق های ضلع جنوبی باغ

 

 

 

 

 

در اطاق اسکان هنرمندان به جای قفسه ترازو هست

 

 

باغ مجاور نگارخانه

 

 

 

 


 

 

جزیره هر مز و بازدید از موزه دکتر نادعلیان

موزه دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز مکانی است که سالانه هنرمندان گردشگران و علاقمندان بیشماری از آن بازدید می نمایند. در این خانه  به زنان بومی ها آموزش نقاشی داده می شود و سعی می شود از قابلیت های بومی برای ترویج هنر به عنوان رسانه ای برای ایجاد محیط و زندگی بهتر استفاده شود. از مهر ماه آموزش "خاک نقاشی" به داوطلبان جدید آغاز خواهد شد. علاوه بر آن به علاقمندان آموزش داده که یاد بگیرند چگونه بر روی چوب نقاشی انجام دهند و گوشواره ، گردنبد تولید نمایند.

پیرو علاقمندی آژانس های گردشگری مستقر در قشم با آنها همکاری خواهد شد که تور های روزانه به جزیره هرمز برگزار نمایند. حضور گسترده گردشگران موجب خواهد شد که آثار تولید شده زنان بیش از گذشته مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

مرکز پردیس در هرمز

 

برای ملاقات با دکتر نادعلیان با او در موزه اش که در جزیره هرمز واقع شده است و یا نگارخانه پردیس در فشم می توانید مستقیما از قبل هماهنگ نمائید. 

 

 برای معرفی کاشانه های محلی ، سفره خانه ها، وسیله نقلیه و هماهنگی برای بازدید موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز با  09150217379 تماس بگیرید

 

 

 

مرکز پردیس در هرمز

 

 

 

 

 

 


مرکز پردیس در تهران سنگسر در محله پیروزی شرق تهران

 

 

 

 

سنگسر دفتر مرکزی مرکز پردیس در تهران واقع شده است. اینجا خانه پدری احمد نادعلیان است که به صورت دائمی آثارش در آنجا به نمایش در آمده است.   افرادی که دوست دارند از آثار من بازدید نمایند در صورت هماهنگی قبلی می توانند از این محل بازدید نمایند. زمان های بازدید در صحفحات احمد نادعلیان اعلام خواهد شد. بیشتر

 

http://instagram.com/ahmad.nadalian/

https://www.facebook.com/pages/Ahmad-Nadalian/205532676157983

 

در مرکز پردیس در تهران یک اطاق به اسکان هنرمندان بین المللی اختصاص داده شده است. در زمانیکه آنها برای مرکز پردیس در شمال و جنوب انتخاب می شوند در صورت نیاز به بازدید از اماکن فرهنگی تهران می توانند در آنجا ساکن شوند.  انتخاب هنرمندان براي اقامت در مركز پرديس انتخابي است بر اساس سابقه،  كارها و تجربه هاي قبلي در اين زمينه و طرح پيشنهادي متقاضي خواهد بود كه بوسيله مدير اين مركز صورت ميگيرد. 

 

http://www.riverart.net/sangsar/persian/index.htm

 

 

 

 


 

 

هدف پرديس

پردیس سعي ميكند هنرمندان را تشويق كند هنرشان را در طبيعت اجرا و به نمايش بگذارند.  يكي از اهداف عمده اين مركز دوستي انسان با طبيعت است.  براي هنرمندان طبيعت هم كارگاه هنري است و هم جائي است كه اول بار به نمايش در خواهد آمد
. 

اين مركز ضمن دعوت از هنرمندان بين المللي براي اجرا و نمايش اثر هنري در ايران ، اين امكان را نيز فراهم مي آورد كه اين فعاليت ها بازتاب بين المللي داشته باشد.

آتار اجرا شده همه ساله در سايت هاي اينترنتي وابسته به اين مركز منتشر خواهند شد.  

 


 

 

  تماس